top of page

שליטה על כאב רגליים


כאשר הפיברומיאלגיה משפיעה על חלקו התחתון של הגוף, זה שונה במקצת מאשר הכאב בפלג הגוף העליון בשל אופי נשיאת המשקל של הרגליים וכפות הרגליים. אפילו שמדובר באזור אחד של הגוף שמושפע, אני כמעט ולא פוגש אדם עם פיברומיאלגיה שאין לו כאב פיברומיאלגיה כלשהו ברגל או בכף הרגל. כאב פיברומיאלגיה ברגל עלול להחמיר בעקבות נקודות "טריגר" מרובות בפלג הגוף התחתון, עצבים שפעילים יתר על המידה, ואפילו חולשה מתמשכת ברגליים, בברכיים ובקרסוליים.

אזנו את הישיבה, עמידה או זמן השכיבה שלכם

הדבר המעניין בכאב של פיברומיאלגיה בחלקים רבים של הגוף כולל ברבע התחתון של הגוף והרגליים, הוא שזה לא ממש משנה אם אתם יושבים, עומדים או שוכבים. לכל אחת מהפעולות היומיומיות האלו של החיים ישנו חיסרון לגוף עם פיברומיאלגיה. אנחנו שומעים לעיתים קרובות על תסמונת הרגל מה לגבי רגליים ובהונות חסרי עצבניים? עצבים פעילים יתר על המידה בכפות הרגליים יכולים להוביל להרגשה חסרת מנוחה ברגליים ולצורך להקיש או להזיז את האצבעות, במיוחד בשעות הבוקר.

פעילות מרובה או ישיבה ממושכת יכולות להגביר את הסימפטומים. עמידה יכולה להגביר סוגי כאב מסוימים בעוד ששכיבה לפרקי זמן ארוכים (אפילו שמונה שעות שינה) יכולה לתרום לכאב העצבי ולהתכווצות אנטומית בכפות הרגליים, הנמשכת עד לקרסוליים, השוקיים ואזורים רגישים מסביב לברכיים.

מבנה כף הרגל משפיע על כאב פיברומיאלגיה ברגליים

שוב, בשל אופי נשיאת המשקל של רגלינו, אנחנו צריכים להתמיד יותר בטיפול והתייחסות בחלק זה הגוף הפיברואי. ישנם סוגים שונים של מבנה כף רגל היכולים לתרום לכאבי פיברומיאלגיה ברגליים. אלו נעים באמצעי סוליות כף רגל של קשת רחבה או נמוכה, והבוהן על שם מורטון. אין זאת אומרת שכל אלה קשורים לפיברומיאלגיה, אבל כאשר יש לנו פיברו, הם יכולים להגביר את הנטייה לכאבים ואת הסימפטומים בכפות הרגליים. למשל, אם יש לכם קשת גבוהה, זה יכול להגביר את הכאב לא רק בחלק התחתון של הקשת, אלא גם בחלק העליון מאוד של כף הרגל (מתחת לאזור השרוכים) ולכן מגביר כאבי פיברומיאלגיה ברגליים.

החליפו נעליים במהלך היום

גם אם אתם נועלים את הנעליים הכי נוחות במהלך היום, זה רעיון טוב להחליף נעליים במהלך כל יום נתון. החזיקו לפחות 2 זוגות נעליים נוחות שתוכלו להחליף ביניהם כגון נעלי כושר ופנאי. אני מוצא שהחלפת נעליים יכולה לעשות הבדל גדול בכאב רגליים והתרגלות לכל נעל.

לבישת אמצעים אורטוטים או התאמתם על ידי רופא כף רגל יכולים לתמוך בנו כאשר יש לנו כאב פיברומיאלגיה בכף הרגל. אני תמיד מוסיף אמצעי אורטוטי משלי לנעלי הספורט לתמיכה ונוחות נוספות. נעילת נעליים חדשות (ובפעם הראשונה) יכולה לגרום להגברה ואף להחמרה בכאב. התרגלו אליהן לאט. לעולם אל תנעלו נעליים חדשות לפרקי זמן ארוכים. אפילו פסיעה חדשה על תחתית נעלי הספורט יכולה להיות "צורמת" לגוף.

ייתכן שיהיה עליכם להימנע גם מסנדלים עם הפרדה בין הבוהן לאצבע השנייה, זה יכול להיות מאוד לא נוח לגרום לכאב בבוהן במהלך ואחרי נעילת סנדלים מסוג זה.

שימוש בטכניקת שחרור מיאופסציאלית

כמה שזה נשמע נחמד ללכת יחפים על החוף או על הדשא, זה יכול להיות קשה עבור אנשים עם כפות רגליים מאוד רגישות ו / או עצבים רגישים בכפות הרגליים. אם אתם מתקשים לעשות זאת עקב קשת כף רגל גבוהה או מבנה מיאופסציאלי, עבדו על החלק הצדדי התחתון של כפות רגליכם לעיתים קרובות ככל האפשר. רפלקסולוגיית כף הרגל הוא גם רעיון נהדר, המבוצע על יד רפלקסולוג מיומן או על ידיכם. הקפידו לעשות זאת לאט.

היתרון הגדול של הרפלקסולוגיה הוא שאנחנו יכולים להשפיע בצורה חיובית על אזורים אחרים בגוף הנענים לנקודות לחיצה מסוימות. למשל, עם כל כאב עיכול או גודש, אני מוצא כי לחיצת נקודות ספציפיות אלו מתחת לכף הרגל (בחלק האמצעי התחתון של כף הרגל) יכול להרגיע מאוד את מערכת העיכול, אשר בעלת מערכת עצבים משלה ולכן יכולה להפיק תועלת רבה מפעילות מרגיעה.

שמרו על חום הרגליים במידת האפשר (במיוחד עם כאב עצבי) ונסו אמבטיית רגליים לזרימת דם גדולה יותר.

לבישת שרוולי לחץ לקרסול / כף רגל מפליז

כאן בתמונה הסמוכה, אני מראה את אחד משרוולי הלחץ לקרסול מפליז האהובים עליי. שרוול זה לכף הרגל / לקרסול מותאם בעדינות לכף הרגל והפליז הוא מרפא. הוא מספק דחיסת חיבוק קלה מאוד ותמיכה להגברת זרימת הדם וחמצן מסביב לאזורים רגישים אלו של הגוף הפיברואי.

אלו נהדרים לשימוש יומיומי או לשינה. אם אתם כמוני ומתעוררים עם בעיות עצבים בכפות הרגליים, שרוולי כף רגל / קרסול אלו בהחלט שווים ניסיון לפחות עבור הפחתת חומרת הסימפטומים. הם גם עוזרים לכפות רגליים ובהונות עצבניים. אנו תלויים ברגלינו ולכן עלינו לטפל בהן ככל האפשר.

כמו כן, יש לי קשת כף רגל גבוהה מאוד ואני כבר מצאתי שריפוד תומך לקשת של Strutz יכול להיות מועיל מאוד, וגם זול. תומכי קשת כף רגל נהדרים!

  • תמיכה מיידית ונוחות מתמשכת

  • מקדם איזון ויישור של הגוף

  • מתאים לכל נעל – אפילו לרגל יחפה

  • מידת יוניסקס אחת המתאימה לכל

להיות בררניים עם גרביים

כשמדובר בגרביים, הקפידו ללבוש גרביים שיש להן מספיק חיכוך בתוך הנעל כך שכף רגלכם לא תחליק בתוך הנעליים שלכם, מכיוון שזה עלול לגרום לחיכוך יתר, עייפות בכף הרגל והגדלת הנטייה לכאבי פיברומיאלגיה בכפות הרגליים בזמן קצר יותר. בחרו גרביים בעלות כמות גדולה יותר של ריפוד, ולמרות שזה אולי לא אופנתי, צאו בהצהרה אופנתית משלכם כפי שעושה אני על ידי לבישת גרביים עם סנדלים במידת הצורך. כפות רגליים רגישות וסנדלים לא תמיד מסתדרים.

כפי שציינתי מקודם, וכדי להדגיש את הנקודה, זה רעיון טוב להחליף בין נעליים במהלך היום. אפילו נעלי הנוחות האהובות עליכם יכולות להיות לא נוחות אם ננעלות לפרקי זמן ארוכים. הרעיון הוא לא להשאיר את הרגליים בתנוחה אחת במשך זמן רב מדי. חלק מנעלי הספורט או הריצה יכולות להיות בעלות ממדי עקב גבוהים, ולמרות שזה נהדר עבור ריצה או הליכה, אנחנו צריכים להחליף נעליים לאחר האימון כדי למנוע חיכוך יתר ועייפות.

אמבט רגליים הוא תרופה טובה

לבסוף, תרופה טובה שאני משתמש בה היא "אמבט רגליים".

(זה יכול להיעשות באמבטיה רגילה או באמבט רגליים במים חמימים)

  • 2-3 כפות של מלח אפסום (כוס אחת בלבד לאמבט רגליים)

  • 1/2 כוס מלח ים (או סודה לשתייה לאפקטיביות טובה יותר)

  • 2-3 כפות אבקת שורש ג'ינג'ר

השילוב כאן של מלח ומגנזיום עובד לאיזון והרגעת העצבים בכף הרגל, ואילו אבקת שורש הג'ינג'ר מסייעת להקטין דלקת בגוף.

הערה: לעיתים קרובות אנשים שואלים אם ניתן להשתמש בשורש ג'ינג'ר שלם, אך, עבור פעולה זאת, אבקת שורש הג'ינג'ר מתפזרת יותר טוב במים ולכן מנוצלת בקלות על ידי הגוף.

אמבט הרגליים יכול להיות יעיל באותה מידה כאשר אמבטיה רגילה אינה אופציה. אנחנו סופגים דרך כפות הרגליים שלנו, וזה יכול להיות גם יותר יעיל כאשר ישנו שימוש בפחות מלחים ומרכיבים.

©living- smarter-with-fibromyalgia.com

Featured Posts

פוסטים אחרונים

ארכיון

חיפוש לפי תגיות

עקבו אחרינו

  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page